
Medlemsintroduksjon av Norsk Titanium

Norsk Titanium er i dag 60 ansatte som jobber i ulike avdelinger oppe på Flyplassvegen på Eggemoen. Arbeidsspråket er engelsk, noe som gjør det lettere å også ta inn internasjonal arbeidskraft.
Per dags dato har Norsk Titanium 18 ulike nasjonaliteter fordelt på flere ulike ingeniøravdelinger, økonomi, HR, innkjøp og IT. Selve serieproduksjonen finner vi i USA, mens forskningssenteret er på Eggemoen. I all hovedsak er det fly,
Norsk Titanium produserer ulike deler for. Det betyr at det stilles særdeles høye krav til kvalitet. De ansatte på Eggemoen har lagt ned mye innsats til å bli en kvalifisert leverandør inn til flyindustrien. I tillegg er selskapet
kvalifisert leverandør til forsvar og annen industriell virksomhet.

Foto av Ann Kristin Støveren
Fremover ønsker Norsk Titanium å fortsette deres gode arbeid for miljøet. De er i dag svært opptatt av å unngå svinn av råstoff, samtidig som de har utviklet en bærekraftig teknologi. Bedriften har selv utviklet sine egne maskiner, noe som skaper fleksibilitet og effektivitet.
Åshild Tunga og Anne Lene Bråten jobber aktivt med å skape et godt miljø for de ansatte. For internasjonale ansatte har de et ønske om å finne en løsning slik at de lettere kan finne kontakter og venner i nærområdet, og dermed blir værende her på Ringerike. Med dette ønsker de vekst i Ringeriksregionen og et godt tilbud til innflyttere.

Nytt for Norsk Titanium er at de i dag har blitt en kvalifisert leverandør hos Airbus, samtidig som de nylig inngikk en kontrakt på serieproduksjon med Boeing som en direkte leverandør. Dette har blitt et vendepunkt for selskapet, som tidligere har vært avhengig av investorfinansiering, men som nå kan forvente finansiering via egne driftsinntekter. Målet for dette året i Norsk Titanium er å øke inntektene sine med opp til 15 millioner dollar.
Åshild og Anne Lene forteller om en krevende men motiverende arbeidshverdag. De sier de er stolte over å jobbe i en organisasjon som består av så mange flinke mennesker og kollegaer. De forteller at Norsk Titanium kan sees på som en liten virksomhet i en stor verden, men at de likevel har muligheten til å jobbe frem nye løsninger på komplekse saker. Bedriften er nå et børsnotert selskap, og har i tillegg mange kompliserte avtaler de må forholde seg til, og med dette mange vurderinger av høy kompleksitet. I fremtiden ønsker de at nye maskiner skal utvikles, og at deres nåværende maskiner skal forbedres ytterligere.

Bildene er tatt av: Ann Kristin Støveren
Medlemsnytt